Használati útmutató

Ezen az oldalon röviden leírjuk, hogyan építheti össze frissen vásárolt csillagászati távcsövét. Bár a távcsövek különböző típusúak és méretűek lehetnek, az összeszerelés módja gyakorlatilag mindig ugyanaz.

A távcső részei

  1. Tubus. Ez a tubus tartja a távcső objektívjét (gyűjtőlencse, vagy homorú tükör). Tulajdonképpen ez maga a TÁVCSŐ.
  2. Kereső, vagy StarPointer Célzóeszköz, mely a tubussal párhuzamosan helyezkedik el.
  3. Sín, tubusgyűrű, vagy felfogatócsavarok. Ennek segítségével rögzíthetjük távcsövünket a tengelykereszthez (4).
  4. Tengelykereszt. Két egymásra merőlegesen elhelyezett körbeforgatható tengely, melyet az égbolt minden irányába elforgathatunk. Az alsó tengelyt rektaszcenziós (RA-)tengelynek, míg a felsőt deklinációs (Dec) tengelynek nevezzük. Azimutális tengelykereszen magassági és oldalirányú állításra van lehetőségünk.
  5. Kihuzat. Az okulárt (6) befogadó cső az optikai tengely mentén mozgatható, lehetővé téve a vizsgált objektum élességének beállítását.
  6. Okulároldali eszközök. Az okulárok cseréjével változtathatjuk a nagyítást, a zenittükör, vagy Amiciprizma segítségével pedig talpára állíthatjuk a csillagászati távcsövekben keletkezett fordított állású képet. (utóbbiak TÜKRÖS távcsövekhez NEM használhatók).
  7. Pólusmagasság állító. A tengelykereszt alsó (RA) tengelye pontosan a sarkcsillag irányába kell mutasson. A képen bemutatott csavarral állíthatjuk a RA tengely meredekségét. A pólusraállásról itt olvashatnak többet.
  8. Finommozgató karral állíthatjuk be precízen a keresett objektumokat. A csillagos ég mozgását motorral is követhetjük. (pl. a jobb oldali ábrán)
  9. Háromláb, vagy tripod. A tengelykereszt (4) mellett ez felelős az egész távcső stabilitását. Magassága állítható.




Az állvány összeállítása

A háromlábat (9), és az állványfejet (4) egymáshoz kell csavaroznunk. Ez vagy azzal a 3 (szárnyas) anyával csavarral történik, mely az alumíniumlábak végébe illik (a fotón A-val jelölt), vagy egy nagyobb csavarral (B), mely magát a fejet rögzíti a háromlábat összefogó alapon és középen található. Gyárilag vagy az A, vagy a B csavar(ok)at már előre becsavarták az állvány megfelelő részeibe. Amennyiben az alumíniumháromlábakat egy kis okulártartótálca is összefogja (felső nagy kép jobb oldalán), csavarjuk azt is helyére. Ez egyben megakadályozza, hogy az alumíniumháromlábak "kispárgázzanak".
A pólusmagasságállítócsavar segítségével (a felső nagy képeken 7-es számmal jelöltük) állítsuk be a földrajzi szélességet (Budapest 47º). Az E-vel jelölt pólusmagasságállító beosztáson jól látszik, hogy a parallaktikus tengelykeresztet már hozzávetőlegesen beállítottuk hazánk földrajzi szélességére. Ezt követően az ellensúlyon (D) található furatba belecsúsztatjuk az ellensúlytartó kart (C), és a képen látható módon becsavarjuk a tengelykeresztbe, melyet a felső, nagy képeken 4-es számmal jelöltünk.
Végezetül felcsavarjuk a finommozgató hajlékony karokat (8) a Rekta és Dekli tengelyekre. Aki a baloldali képen látható ASTRO5 mechanikával vásárolta a távcsövét, az a hajlékony karok helyett finmommozgató csavarokat (G) talál, mely már gyárilag fel van szerelve a tengelykeresztre. A finommozgatás, csakúgy, mint a motoros hajtás kizárólag berögzített durva finommozgatás (F) mellett működik!
Tipp: Kezdő távcsőtulajdonosok gyakran összekeverik a sötétben a két finommozgató kart. Azoknál a kisebb mechanikáknál, melyek RA-tengelyére fogaskeret szereltek (EQ2, EQ3B, EQ3C, EQ3H, EQ3S, Astro1-2-3), csak a dekli-karokat rakjuk fel. A sötétben a fogaskereket könnyen kitapogathatjuk, és könnyebb is megjegyezni a fogaskerék=RA, hajlékony kar=dekli összefüggéseket.
Ha motorral vásároltuk a távcsövet, akkor helyezzük fel a motor(oka)t és a kézivezérlőt is. Ennek sematikus képei mindig a tengelykereszthez illő motor, vagy a távcső csomagolásában találhatóak. Ha észlelés közben mégis manuálisan szeretnénk finommozgatást végezni (ami gyakran előfordul!), akkor a tengelyrögzítő csavart (H) feltétlenül lazítsuk meg, hogy a motor (J) és a RA-tengely egymástól függetlenül tudjon mozogni. Ennek elmulasztása tönkreteheti a motort. Más felépítésű motorok esetében a tengelyrögzítő csavar helyett értelemszerűen a kézivezérlőt, vagy nagyobb mozgatás esetén a kuplungot használjuk, ha távcsövünk pozícióját állítani kívánjuk. (Bővebben a motorokhoz adott rajzokon)
Tipp: Egyenáramú motoroknál állítsuk távcsövünket mindig kicsit nyugatabbra az észlelni kívánt objektumtól, majd rögzítsük a (H) csavart. Amikor a Föld forgása miatt elmozdulni látszó égitest a látómező közepére ért, csak akkor indítsuk meg a motort!
HEQ5 és EQ6 esetén a motorok szériatartozékok, és elektronikával együtt már gyárilag be vannak szerelve az állványfejbe.




A tubus összeállítása

.
A tubusra szereljük fel a keresőtávcsövet, vagy a Starpointert. Ezek a célzóeszközök segítenek majd bennünket abban, hogy a megfigyelni kívánt objektumot gyorsan beállíthassuk. Előtte azonban keresőtávcsövünket párhuzamosítani kell a fő tubussal. Válasszunk ki egy legalább 200m távoli tárgyat (pl. templomtorony), állítsuk be a fő tubusba (kis türelmet igényel), majd a tengelyek durva finommozgatását (F) rögzítsük. Ezután a keresőtávcső (2) vagy a StarPointer finomállító csavarjai (K) segítségével párhuzamosítsuk célzóeszközünket. A Star-Pointer által az égre vetített virtuális csillag fényességét egy potméterrel (L) szabályozhatjuk. Ne feledjük el az elemtartóban levő műanyaglapot (M) kihúzni az elem alól, különben érintkezés hiányában nem fog világítani StarPointerünk.
Ha a távcső tubusgyűrűvel (O) rendelkezik, azt csavarjuk le a távcsőről (1), és rögzítsük a tengelykereszten (4). Ez bizonyos állványoknál két csavarral (EQ1, EQ2, EQ3SkyScan, SkyView, illetve az Astro3 egyes verziói), máskor pedig egy prizmasínnel (Astro1-2-3, EQ3B/C/H/S, Astro5, EQ5, HEQ5, EQ6) oldható meg (P). Egyes tubusgyűrűk egy fiahordó kameraadaptert (N) is tartalmaznak, melynek csavarja nem metrikus menetű s azontőúl csak az egyik tubusgyűrűre van ilyen csavar felszerelve. Ne akarjuk ezt beleerőltetni a tengelykeresztbe, használjuk inkább a hozzá adott 2 darab M6-os csavart.
Legkisebb, 60/900-as refraktorunkhoz nem tartozik tubusgyűrű. Ezt a tubusból kiálló két csavar segítségével rögzítjük a tengelykereszten található két lyukhoz.
Ellenőrizzük, hogy a tubusgyűrűket, illetve a prizmasínt elég stabilan rögzítettük-e a tengelykereszten. Ha igen, nincs más hátra, mint távcsövünket (1) a súlypontja környékén belehelyezni a tubusgyűrűkbe (O), majd az ellensúlyokat (D) csúsztatgatva kiegyensúlyozzuk a távcsövet.
Legkisebb, 60/900-as refraktorunkhoz nem tartozik tubusgyűrű. Ezt a tubusból kiálló két csavar segítségével rögzítjük a tengelykereszten található két lyukhoz.
Gratulálunk! Távcsöve bevetésre kész állapotban van. Az okulároldali tartozékokat a fényútba helyezve el is végezheti első megfigyelését!
Tipp: Ne észleljünk se nyitott, se csukott ablakon keresztül, mert vagy a bezárt ablak "optikai minősége", vagy a nyitott ablakon fellépő turbolencia jelentősen ront a csillagászati megfigyelések élményén. A fenti konfigurációban gyakran még a minimális nagyítást használva se kaphatunk éles képet!