Napkivetítő projektor összeépítése


A projektor négy részből áll. A projektorház elemeit "A", az akromatikus objektív foglalását "B", a domború segédtükör tartórészeit "C", a Dobsonállvány összeállításához szükséges részeket pedig "D"-vel jelöltük. A sorszám a német eredeti szövegezés sorszámára utal, melyet szabadon fordítottunk, saját tapasztalatunkat is belevéve (előtte ugyanis két projektort összeállítottunk Linzben az iskolásokkal). Ahol az UHU, vagy a Technocol rapid ragasztó nem lenne elég erős, ott Cellux-szal segíthetünk a rögzítésben. Az összeállítás a 14 év körüli iskolásoknak kb. 2 és fél órányi időt vett igénybe, a második projektort a Linzi Bemutató Csillagvizsgáló klub-estje keretében már 70 perc alatt összeraktuk.

A projektorház (A1-A5) összeállítása

1. és 2. lépés: Pattintsuk ki az A1, A2 és az A3 részeket, a füleket hajtsuk hátrafelé és a modell címlapján található kép alapján ragasztással illesszük őket össze.
3. lépés: Az A4 jelzésű elemet (ez tartja majd a síktükröt) ragasszuk az A3 szürke színű tetejére, oly módon, hogy a két trapézalakú fül (mely négy kis csavart imitál) az A3 külső részére simuljon.
4. lépés: Az alaplapot képező hátfal (A5) tetején lévő kiemelhető kartonrészt távolítsuk el (így egy félig szögletes, félig körív alakú lyuk keletkezik) és a jelölt helyeken meghajlítva ragasszuk a félkész projektorház aljára.
5.-7. lépés: Az összes maradék ki- és be-hajtható füleket ragasszuk fel úgy, hogy a színes (dekorált) részek kívülre, míg a szürke részek belülre kerüljenek. Egyetlen kivétel az a rész, ahová később a síktükör kerül ("hier Planspiegel" felirat). ezt még ne ragasztózzuk össze.
A projektorház alapvázával így készen is volnánk. Utolsó lépésként távolítsuk el az A3 elején lévő hatszögletű kipattintható kartont, melybe majd az akromatikus objektív mozgatható foglalata kerül.


Az objektív foglalása (B1-B12)

8. lépés: Hajlítsuk a B1 elemet egy hatszögletű csővé, majd ragasszuk össze. 5 kis fület hajtsuk kifelé, a hatodik hosszú fület hagyjuk egyenesen.
9.-10. lépés: Próbaképpen (ragasztás NÉLKÜL) dugjuk ezt a hatszög alakú csövet BELÜLRŐL a projektorház elején lévő nyílásba, úgy, hogy a behajtatlan hosszú fül felül legyen. Ennek a fülnek rá kell simulnia a projektorház felső részére, később majd ide fogjuk ragasztani. Ha a hatszögletű cső merőlegesen áll ki a projektorház elejéből, akkor kenjük meg a füleket (az 5 kisebb, kifelé hajtottat és a nagyot egyaránt) ragasztóval, és ragasszuk a helyére. Ebben a csőben fog mozogni az objektív.
11. lépés: Készítsünk el a B2-ből hasonlóan egy csövet, ez fog majd a B1-ben mozogni.
12. lépés: Az akromatikus objektív foglalata a B3 kartonrész. A 16 darab kis fülecske öleli majd körbe a lencsét (vigyázat, könnyen letörnek a pici fülek, célszerű előre megerősíteni celluxszal!). A német nyelvű útmutatón található fotó szerint helyezzük az asztalra a B3-darabot és helyezzük bele a domború oldalával felfelé álló akromatikus objektívet. Az objektívet előtte oldalról kenjük be jól ragasztóval, de vigyázzunk, hogy a felületére lehetőleg ne jusson UHU, vagy Technocol.
13. lépés: Ha az objektív biztosan ül a foglalatban, akkor toljuk be ezt a B2 objektívtubusba és ragasztóval rögzítsük. Győződjünk meg arról, hogy a lencse merőlegesen áll a hatszögletű cső falához képest. Pont olyan mélyre toljuk B3-at B2-ben, hogy B3 felhajtott oldalai (amire OPTI Media, f=250mm, Achromat OA.69 van írva) éppen egyvonalba essenek B2 külső végével.
14. lépés: B4 és B5 lesz az a mandzsetta, ami a hatszögletű tubusrészeket a túlzott egymásbacsúszástól védi, s egy ebn stabilitást is ad nekik. A B4 B1-et fogja erősíteni, míg B5 a mozgatható B2-részre kerül. Értelemszerűen a szürke részeket ragasztózzuk be, és a színes nyomtatott felület marad kívül.
15. lépés: B6 és B7-et ragasszuk össze a német nyelvű leíráson látható fotó szerint. Ragasszuk fel az objektívkihuzat alá az A3-mal jelölt projektortest elejére (ahol a deko minta helyett szürke színű részt hagytak a ragasztási felület számára). Ez segít abban, hogy az objektívkihuzat merőleges állása kisebb "balesetek" esetén is megmaradjon (leesik, rákönyöklünk, stb...)
16. lépés: Ragasszuk a B8-as blendét (23mm) az objektív elé, B3 belsejébe. Ne veszítsük el a B9, B10, B11, B12 blendéket, mert ezeket majd a Nap magasságától (=fényességétől) és a felhőzöttségtől függően helyezzük B8 elé. B8 funkciója csupán annyi, hogy ne a B3-objektívfoglalat sérüljön, ha blendét állítunk (cserélünk).
17. lépés: Helyezzük be a mozgatható objektívfoglalatot a projekciós házból merőlegesen kiálló hatszögbe. A két cső egymásban lötyögésmentesen, de nem túl lazán kell, hogy csússzon.
18. lépés: A síktükör szürke oldalát beragasztózva rögzítsük a projektorház belső felének tetejére ("hier Planspiegel" felirat). Mivel a téglalap alakú síktükör kisebb oldala szélesebb, mint az a felület, amire fel kell ragasztanunk, a tükör kb. egyharmada befelé szabadon belóg a projektor belsejébe.
19. lépés: Most ragasszuk meg a síktükörtartó lapot is, figyelve arra, hogy a síktükör (illetve az azt tartó kartonlap) PONTOSAN a projektorház peremével párhuzamosan álljon. Csak ebben az esetben kapunk optimális képet.



A domború tükör foglalása (C1-C5)

20. lépés: Pattintsuk ki a C1 és C2 elem közepét, hajtsuk a füleket előre, és ragasszuk fel C3 egyik illetve másik oldalára úgy, hogy a félkör alakú részek egymáshoz passzoljanak. A domborútükröket még ne ragasszuk fel!
21. lépés: C4-gyel ragasszuk körbe C1 és C2 felhajtott füleit. Amennyiben a fülek kilógnának C4 alól, vágjuk le óvatosan egy kis körömvágó ollóval. A C1-C4 egység pont olyan magas lehet csak, mint C4 vastagsága.
22. és 23. lépés: Hajtsa meg C5-öt ("Wendekasette") a német nyelvű leíráson található fotók szerint, és ragassza a projektorház objektívlencséjével szemben levő részére. Az akromatikus lencsén átjutó napfény így pont a "Wendekasette" kör alakú lyukába érkezik, jóllehet a fókusz előtt kb. 8 cm-rel. Nem áll fenn tehát gyulladásveszély.
24. lépés: Ragassza bele a C1-C4 egységbe a két domború segédtükröt, a fókusztávolság-feliratok szerint. Ezt becsúsztathatja a "Wendekasette" nevű elembe. A domborútükörtartó megfordításával az eredő fókuszt 6 illetve 8 méterre állíthatjuk be (6cm illetve 8cm-es Napkép)



Végső lépések (A6-A7)

25. lépés: A ház oldalán lévő Quadráns (90º-os magasságskála) tetszés szerint egy kis cérnával és babszemmel, vagy kaviccsal elkészíthető. A címlapon levő kép egy kis üveggyöngyöt használ súlynak. (cérna és babszem nincs benne a szettben!)
26. lépés: Ragasszuk fel az A6-os merevítő és díszítőelemet a projektorházra
27. lépés: Az A7 füleit hajtsa hátra, s helyezze bele A3 belsejébe ("hier Projektionsfläche einsetzen"), de ne ragasszuk be. A hátrahajtott fülek elég stabilan fogják a vetítőernyőt tartani, és lehetővé teszik ennek cseréjét. A német nyelvű leírás tartalmaz pl. 2 koordinátahálót, melyet egy hasonló méretű projekciósernyőre ragaszthatunk. Használjuk ki ennek lehetőségét! Szintén kísérletezhetünk színes kartonra való kivetítéssel is. A színes karton hasonló effektusokat fog mutatni, mintha napfólián keresztül, de színszűrővel néznénk a napot.
28. lépés: távolítsuk el a síktükörről a védőfóliát. A projekciós ház kész van!




A Dobson állvány (D1-D8)

29. és 30. lépés: A D1 füleit hajtsa hátrafelé, a D2 füleit pedig előre. A D1 és D2-t ragassza fehér oldalaival egymásra. Hasonlóan járjon el a D3 és D4 elemekkel.
31. és 32. lépés: D5 segítségével, azt ívesre hajlítva rözgítse a D1-D2 illetve D3-D4 egységet egymáshoz. Ebbe kell majd a projekciósházat belehelyezni.
33. lépés: D6-tal alulról megerősítjük a D1-D5 egységet. Mindig a deko-nyomású részek kerüljenek kívülre, míg a szürke részeket ragasztózzuk be és hajtsuk alá.
34. lépés: D7 és D8 részeket a keretre felragasztva elkészült a mini Dobson-állványunk. Helyezzük rá a projekciós házat.

Gratulálunk, Ön éppen elkészítette Nap-projektorát. Sok szép napészlelést kívánunk!


Ilyen napprojektor működik Linzben többek között
  • a Bemutató Csillagvizsgálóban,
  • a Reálgimnáziumban,
  • és abban az óvodában is, ahová Herbert Raab, a Linzi Csillagvizsgáló vezetőjének lánya is jár.


  • Már a 4-5 éves gyerekek is meglepő érdeklődést tanúsótanak a kivetített Napképen levő napfoltok iránt! A csillagászkodást nem lehet elég korán kezdeni!!!!




    Szánthó Lajos, Távcső Szolgáltató Bt.